A’dan Z’ye EBA Kullanımı!

Biliyorsunuz ki nCov-19 salgınından dolayı okullar 22 Mart’a kadar tatil edildi ve sonrasında ise 23 Mart’tan itibaren “uzaktan eğitim” sistemine geçilerek eğitim-öğretim sürecinin devamı sağlanacağı bildirildi. Bu noktada Eğitim Bilişim Ağı “EBA” sisteminin kullanılacağı duyuruldu ki bu çok iyi bir karar olarak ön plana çıkıyor. Çünkü sistem “E-okul” bilgilerini çekerek çalıştığı ve giriş opsiyonu olarak e-devlet (veya standart kimlik bilgileri) gibi giriş tercihlerini de sunduğu için; tüm öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin kolayca giriş yapabilmeleri mümkün. Üstelik her öğrenci giriş yaptığında okulunu, derslerini ve öğretmenini otomatik olarak karşısında görüyor.

EBA sistemi dünyadaki birçok ülkenin uzaktan eğitim sisteminden daha etkili olarak karşımıza çıkıyor. Bu etkiye işaret eden Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, EBA’nın önemini 29 Ocak’ta yayınladığı video ile  şu şekilde vurgulamıştı:

Biz de bu paylaşımımızda güncel EBA kullanım bilgilerini derleyerek öğrenci, öğretmen ve velilerimiz için faydalı olacak bir kullanım rehberi oluşturmaya çalıştık. Umarım hepiniz için faydalı olur.

Öncelikle sistemin merkezinde olan öğrencilerimizle başlayalım.
Her uzaktan eğitim sisteminde olduğu gibi EBA sisteminde de merkez her zaman öğrencidir. Beklenense öğrencinin “aktif katılımıdır”.
Aşağıdaki videoda güncel EBA sistemi çok anlaşılır bir şekilde öğrencinin nasıl kullanım yapacağını göstermek adına anlatılmış:

Şimdiki videomuz da öğretmenler için EBA kullanımını anlatıyor.
(Arayüz geçen yıla ait bir görsellik içeriyor ancak menü ve içerikler büyük oranda aynı kalmış durumda.)

Tüm bu bilgilere ek olarak aklınızda detay sorular varsa bunları cevaplamaya yönelik EBA’nın yayınlamış olduğu “yardım kılavuzu”nu aşağıda paylaşıyorum.
YARDIM KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Arkadaşlar unutmayalım ki her imkan, ona değer verenler var oldukça bir işe yarar hale gelir.
Ciddiyetle vakit ayrıldığı sürece EBA’nın birçok uzaktan eğitim platformuna göre daha esnek ve geliştirilebilir olduğu görülecektir.

Öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize sağlıklı günler ve başarı dolu bir ömür diliyorum.
B2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir