Dünya Kadınlar Günü | International Women’s Day

8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır?

Her yıl 8 Mart tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü’nün gelmesiyle birlikte konuya ilişkin detaylı bilgiye erişmek üzere araştırmalara başlandı. Peki, Birleşmiş Milletler tarafından da tanımlanarak uluslararası bir gün haline gelen Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır? İlk defa 1910 tarihlerinde kutlanmaya başlayan Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün anlamı ve ve önemi nedir? İşte, tüm ayrıntılar…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada çeşitli etkinlikler eşliğinde kutlanan ve kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu niteleyen özel bir gündür. Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların ne kadar değerli oldukları bir kez daha ortaya koyacak kutlamalar gerçekleştirilir. Tarihi dönemlere bakıldığı zaman, kadınlar gerçek bir birey olmanın; siyasi , sosyal ve ekonomik anlamda eşitliğe kavuşmanın mücadelesini büyük bir azim ve kararlılıkla göstermişlerdir. Bu nedenle Dünya Kadınlar Günü de kadınlarının başarı elde ettikleri mücadeleyi simgelemektedir. Özetle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü; kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirmesi ve ekonomik, siyasi ve sosyal başarıları için kutlanmaktadır. Peki, kadınların son derece başarılı ve adından söz ettiren mücadeleye imza attıklarının bir sonucu olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır? İlk kez kutlanmasını öneren isim Clara Zetkin olan Dünya Kadınlar Günü’nün anlam ve önemi nedir?

 

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikası… Çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler. Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı.

Greve çıkma kararı alan kadınlar, taleplerini de açıkladılar: “Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret…” 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve başladı. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başladı. 129 kadın, yangında hayatını kaybetti…

 

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ CLARA ZETKIN TARAFINDAN ÖNERİLDİ…

1910 yılında Kopenhag’da gerçekleştirilen İkinci Enternasyonal’e bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda kadın ve emek mücadelesi masaya yatırılmıştı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, bu konferansta yaptığı konuşmada kadınlar için bir mücadele günü belirlenmesi gerektiğini söylemişti. Zetkin’in önerisi kabul edilmiş, her ülkenin sosyalist kadınlarının her yıl aynı gün, kendi ülkelerinin işçi sınıfı örgütleriyle mutabakat içinde bir kadınlar günü düzenlemesi kararlaştırılmıştı.

Söz konusu yıllarda neredeyse hiçbir ülkede kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmemişti. Bu sebeple, pek çok ülkede eş zamanlı kutlanacak bu günün temel olarak kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi için bir mücadele günü olarak düzenlenmesi karara bağlanmıştı.

Takvimler 8 Mart 1857’yi gösteriyordu. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, bu olayın ardından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi.

 

İLK KEZ 1911 YILINDA KUTLANMAYA BAŞLADI…

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda karar verildi. ABD’de de ise 1960’lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart’ın ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kabul etti.

 

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜN TÜRKİYE’DEKİ GELİŞİMİ…

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı.”Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi’nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam edilmektedir.

Bu yazı http://www.haber7.com/ sitesinde paylaşılan bilgiler kullanılarak oluşturulmuştur.

 

************************************************

HISTORY OF THE DAY

Introduction

International Women’s Day is celebrated in many countries around the world. It is a day when women are recognized for their achievements without regard to divisions, whether national, ethnic, linguistic, cultural, economic or political. International Women’s Day first emerged from the activities of labour movements at the turn of the twentieth century in North America and across Europe.

Since those early years, International Women’s Day has assumed a new global dimension for women in developed and developing countries alike. The growing international women’s movement, which has been strengthened by four global United Nations women’s conferences, has helped make the commemoration a rallying point to build support for women’s rights and participation in the political and economic arenas.

Chronology

  • 1909   The first National Woman’s Day was observed in the United States on 28 February. The Socialist Party of America designated this day in honour of the 1908 garment workers’ strike in New York, where women protested against working conditions.
  • 1910   The Socialist International, meeting in Copenhagen, established a Women’s Day, international in character, to honour the movement for women’s rights and to build support for achieving universal suffrage for women. The proposal was greeted with unanimous approval by the conference of over 100 women from 17 countries, which included the first three women elected to the Finnish Parliament. No fixed date was selected for the observance.
  • 1911   As a result of the Copenhagen initiative, International Women’s Day was marked for the first time (19 March) in Austria, Denmark, Germany and Switzerland, where more than one million women and men attended rallies. In addition to the right to vote and to hold public office, they demanded women’s rights to work, to vocational training and to an end to discrimination on the job.
  • 1913-1914   International Women’s Day also became a mechanism for protesting World War I. As part of the peace movement, Russian women observed their first International Women’s Day on the last Sunday in February. Elsewhere in Europe, on or around 8 March of the following year, women held rallies either to protest the war or to express solidarity with other activists.
  • 1917   Against the backdrop of the war, women in Russia again chose to protest and strike for “Bread and Peace” on the last Sunday in February (which fell on 8 March on the Gregorian calendar). Four days later, the Czar abdicated and the provisional Government granted women the right to vote.
  • 1975 During International Women’s Year, the United Nations began celebrating International Women’s Day on 8 March.
  • 1995 The Beijing Declaration and Platform for Action, a historic roadmap signed by 189 governments, focused on 12 critical areas of concern, and envisioned a world where each woman and girl can exercise her choices, such as participating in politics, getting an education, having an income, and living in societies free from violence and discrimination.
  • 2014 The 58th session of the Commission on the Status of Women (CSW58) – the annual gathering of States to address critical issues related to gender equality and women’s rights — focused on “Challenges and achievements in the implementation of the Millennium Development Goals for women and girls”. UN entities and accredited NGOs from around the world took stock of progress and remaining challenges towards meeting the eight Millennium Development Goals (MDGs). The MDGs have played an important role in galvanizing attention on and resources for gender equality and women’s empowerment.

The UN and Gender Equality

The Charter of the United Nations, signed in 1945, was the first international agreement to affirm the principle of equality between women and men. Since then, the UN has helped create a historic legacy of internationally-agreed strategies, standards, programmes and goals to advance the status of women worldwide.

Over the years, the UN and its technical agencies have promoted the participation of women as equal partners with men in achieving sustainable development, peace, security, and full respect for human rights. The empowerment of women continues to be a central feature of the UN’s efforts to address social, economic and political challenges across the globe.

Source: http://www.un.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir