Finlandiya’da aşırı-sağ güçlendi, sosyal demokratlar kazandı!

Finlandiya’da aşırı-sağ oylarını katladı, Sosyal Demokratlar kıl payı farkla seçimi kazandı!

Finlandiya’da düzenlenen genel seçimlerden, solcu Sosyal Demokrat Parti, yüzde 17,7 oy oranı ile rakiplerinin kıl payı farkla önüne geçerek birinci çıktı. 56 yaşındaki eski sendika başkanı Antti Rinne’nin liderlik ettiği parti, koalisyon hükümetinin kemer sıkma politikalarına karşı sert bir kampanya yürütmüştü. 200 sandalyeli parlamentoda 40 milletvekili çıkaran Sosyal Demokratları, oylarını neredeyse ikiye katlayarak 39 sandalye kazanan aşırı-sağcı, milliyetçi ve popülist Finns Partisi izledi. Kampanyalarında tamamen mülteci karşıtlığına odaklanan Finns Partisi bir önceki seçimde 17 milletvekili çıkarmıştı.

Sağlık reformunu parlamentodan geçiremeyince erken seçim kararı alan koalisyon hükümetinin küçük ortağı muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi 38 milletvekili ile üçüncü sıraya yerleşirken; koalisyonun büyük ortağı Başbakan Juha Sipila’nın lideri olduğu sağcı Merkez Partisi tam bir hezimet yaşadı. Merkez Partisi’nin milletvekili sayısı 18 sandaye kayıpla 31’e düştü. Yeşiller Partisi ile Sol İttifak da oylarını artırdı; her iki parti 20’şer milletvekili çıkardı.

Kadınların seçilme hakkını dünyada ilk kez 1906’da Finlandiya parlamentosu tanıdı. Pazar günü yapılan oylamada 92 kadın ile 118 erkek -Fince adıyla- Eduskunta’ya seçildi.

2 bin 500 aday ve 19 partinin yarıştığı seçimin asıl galibi ise kadınlar oldu. Parlamentoya rekor rekor sayıda, tam 92 kadın milletvekili seçildi. Bir önceki dönemde kadın vekillerin sayısı 83’tü. 4,5 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede seçime katılım oranı ise %72 oldu.
Kaynak: medyascope.tv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir