İsveç’te Yüz Okuma Sistemiyle Yoklama Dönemi

İsveç’in Skellefteå kentinde bulunan Anderstorp Lisesi’nde öğrenciler sınıfa girdiklerinde yüz tanıma sistemi ile yoklama veriyor.

Sonbaharda okulların açılması ile başlanan proje denemesinde, bir sınıfa yerleştirilen kamera ile yüz tanıma işlemi gerçekleştiğinde, mekanizmadaki ampulde yeşil ışık yanıyor. Böylelikle öğretmenler yoklama almadan kimin sınıfta olduğunu görebiliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre Anderstorp Lisesi’ndeki öğretmenler, sınıflarda yoklama alırken yılda toplam 17 bin saat kaybediyor. Lise Müdürü Jörgen Malm, yüz tanıma sistemi ile yoklama alınması projesini bu nedenle denediklerini söyledi.

Malm’a göre, söz konusu teknoloji ‘oldukça güvenli’. Diğer yandan Malm, bu çeşit bir ‘denetleme’ mekanizmasının ‘hassas’ bir konu olduğunun da altını çiziyor.

Çin’de biyometrik yüz tanıma sistemleriyle insanları ve davranışları kontrol etme konusu oldukça tartışma yaratmıştı. Fakat İskandinav şehri Skellefteå’da yapılan proje ‘küçük ölçekli’ ve deneme süreci boyunca yapılmaya devam edecek.

Yüz tanıma siteminin üretici firmasının genel tasarımcısı Fredrika Ling, “Nötr olan bu sistem analiz yapmıyor, sadece öğrencilerin sınıfa girişlerini kaydediyor.” dedi.

Üretici firma ayrıca, yüz tanıma sitemini en iyi şekilde test edebilmek için sadece bir sınıf yerine büyük ölçekte bir projeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Skellefteå Belediyesi okullarda yüz tanıma sisteminin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Belediye ve üretici firma, okullarda yüz tanıma sitemlerinin geliştirilmesine devam edip etmeyeceklerine önümüzdeki günlerde karar verecek.
Kaynak:https://tr.euronews.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir