Khan Academy

Khan Academy, alışılagelen eğitim sistemini değiştirip geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen; kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Amacımız, isteyen herkesin, istediği an, istediği yerde dünya standartlarında ve ücretsiz bir öğrenim imkanına sahip olabilmesini sağlamaktır.

Khan Academy platformunun sunduğu tüm eğitim içeriği herkese açıktır: Öğrenci, öğretmen, işadamı, evhanımı ya da dünyamızı ziyaret eden meraklı bir uzaylı… Kim olursanız olun, Khan Academy’deki eğitici içerik ve öğrenim kaynaklarına hiçbir bedel ödemeden ulaşabilirsiniz. Khan Academy’nin amacı eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine katkı sağlamaktır. Bilginin ihtiyacı olan herkese ulaşması için ücretsiz olması gerektiğine inanıyoruz.

Khan Academy’nin sunduğu kişiye özel öğrenim içerikleri ile kendi hız ve ihtiyacınız doğrultusunda öğrenebilir, kendinizi geliştirebilir, ders çalışabilir, sınava hazırlanabilir, çocuğunuza öğretebilir, ya da öğretmenseniz Khan Academy’yi sınıfınızda kullanabilirsiniz. Khan Academy hem öğrenciler için bireysel öğrenim kaynağı hem de öğretmenler için sınıflarında, ya da veliler için evlerinde kullanabileceklerii bir eğitim aracıdır. Khan Academy dünya genelinde yaşanmakta olan eğitim reformunun ve eğitimde dijital dönüşümün en önemli temsilcilerinden biri olarak teknoloji destekli ve aynı zamanda insan odaklı bir eğitim modelinin yaygınlaşması için ücretsiz bir araç ve hayat boyu öğrenme anlayışıyla her bireyin kendini geliştirebilmesi için de ücretsiz bir kaynak sunmaktadır.

Dünyanın en büyük dersliği

Khan Academy ile dünyanın her tarafından milyonlarca öğrenci ile birlikte her gün kendi hızınızda öğrenirsiniz. Khan Academy dersleri bugüne kadar 1 milyar kez izlendi; her ay 40 milyon öğrenci Khan Academy ile öğreniyor. Her gün 4 milyon interaktif alıştırma sorusu cevaplanırken şu ana kadar cevaplanan toplam alıştırma sayısı 5 milyara ulaştı. Bugün 2 milyon öğretmen sınıflarında Khan Academy’den faydalanıyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Khan Academy, dünyanın en büyük ücretsiz online öğrenim platformu olarak 200’e yakın ülkede eğitim için kullanılıyor.

Khan Academy sınıfı tersine çeviriyor: Khan Academy ile ders işlenen birçok sınıfta öğrenciler artık sınıfa gitmeden önce konuları Khan Academy ile öğreniyor, sınıfta ise öğretmenler ile birebir vakit geçirmek ve birlikte soru çözmek için daha çok zaman buluyorlar. Böylece sınıfın gerisinde kalan öğrenciler eksiklerini telafi edebiliyor, hızlı öğrenen öğrenciler ise ilerlemeye devam edebiliyorlar. Khan Academy herkese dersleri kendi hızında takip etme şansı ve bunun sonucunda kişiselleştirilmiş bir öğrenim deneyimi sunuyor. Khan Academy sistemi ile öğrenenler bir konuda uzmanlaşmadan bir sonraki konuya geçemiyor, sistem her kullanıcının bilgi seviyesini gelişmiş tespit algoritmaları sayesinde teşhis ediyor ve bilgi haritası üzerinden kendilerine en uygun seviye ve konulara yönlendiriyor. Ayrıca, raporlama sistemi sayesinde öğretmenler ve veliler öğrencilerin gelişimini takip edebiliyorlar. Khan Academy sisteminde bulunan yönlendirme, seviye belirleme, raporlama ve ödüllendirme algoritma ve mekanizmaları gibi gelişmiş özelliklerin tamamı 2014-2015 eğitim dönemi itibariyle tr.khanacademy.org adresinde Türkçe olarak da sunuluyor.

Öğrenmenin yeni yolu!

10.000’den fazla ders videosu içeren kütüphanemizde matematikten organik kimyaya, basit toplamadan diferansiyel denklemlere, ilkokul seviyesinden üniversite seviyesine; ya da okul müfredatından bağımsız olarak finanstan sanat tarihine öğrenmek istediğiniz çoğu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Her bir ders videosu kolay anlaşılabilmesi için ortalama 8 dakika uzunluktadır. 7.000’e yakın Türkçe video ile Khan Academy kütüphanesi zengin bir dijital kaynak sunmaktadır. Platform, Türkçe eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlamayı amaçlayan 500’den fazla gönüllünün çeviri desteği ile hızla Türkçeleşmeye devam ederken, Khan Academy Türkçe de gönüllülerin desteğiyle bir sosyal girişim olarak büyümeye devam etmektedir. 2014 yılı itibariyle Khan Academy’nin 100.000’den fazla interaktif alıştırması; öğrenciler için seviye tespit, yönlendirme, raporlama mekanizmaları ve öğretmenler için kontrol paneli gibi tüm gelişmiş özellikler https://tr.khanacademy.org adresinde Türkçe olarak sunulmaktadır.

Geniş Matematik bölümünün içerisinde 1+1’den başlayarak diferansiyel denklemlere doğru ilerleyebilir, ya da hangi konuyu öğrenmeye ihtiyaç duyuyorsanız o konuya atlayabilirsiniz. Fen Bilimleri bölümünde Fizik, Kimya, Organik Kimya ve Biyoloji konularını öğrenebilirsiniz. Sosyal Bilimler’in içerisinde geniş bir Sanat Tarihi bölümünün yanı sıra genişlemekte olan Tarih, Müzik ve talepler doğrultusunda İngilizce Dil Bilgisi konuları da bulunmaktadır. Tüm bu konuların yanı sıra Khan Academy’de Ekonomi, Finans, Tıp ve Sağlık, Yer ve Uzay Bilimleri, Bilgisayar Bilimi, Sosyoloji, Psikoloji; hatta Projeler, Keşifler, Buluşlar, İncelemeli Mühendislik ve Robot Yapımı gibi birçok farklı konuda eğitim videolarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca, içerik ortaklarımız tarafından Khan Academy için özel olarak hazırlanan eğitim videolarına ulaşabilir, MoMA, British Museum, Tate Museum gibi dünyanın birçok farklı yerindeki meşhur müzeyi sanal ortamda gezebilir, NASA ile uzaya çıkabilir ya da Pixar ile filmlerde izlediğiniz animasyonların büyülü dünyasını keşfedebilirsiniz. Kısacası, Khan Academy’de ilgi alanınıza göre mutlaka öğrenecek bir şey bulabilirsiniz!

Türkçe Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitimin ihtiyacı olan herkese ulaşması için ücretsiz olması gerektiğine inanıyoruz ve dünya standartlardında bilgiyi internet olan her yerde, herkese, kişiye özel ve ölçeklendirilmiş olarak sunmayı amaçlıyoruz.

Khan Academy Türkçe dersleri Milli Eğitim Bakanlığı‘nın kısa adı EBA olan Eğitim Bilişim Ağı’nda yayınlanıyor ve ülke genelinde onbinlerce okula ulaşıyor. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapılan bir işbirliği çerçevesinde eğitim içeriğinden geçmişte dilediği eğitimi alma şansı olmamış ya da eksiklerini telafi etmek isteyen bireylerin de yararlanması amaçlanıyor. Khan Academy Türkçe’nin tüm finansmanı bir STFA Vakfı olan Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı tarafından karşılanıyor. Khan Academy’nin ilk uluslararası iştiraki olan Khan Academy Türkçe, bir eğitim kurumu olmanın yanı sıra sosyal sorumluluk ve gönüllülük hareketi olarak birçok birey ve kurumun desteğiyle her geçen gün büyüyor ve Türkçe eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeyi hedefliyor.

Her Şeyi Öğrenebilirsin

Khan Academy Türkçe 2014 yılında kuruluşunun birinci yıldönümünü kutlarken aynı zamanda, Khan Academy’nin tüm dünyada büyük ilgi gören “You Can Learn Anything” (Her Şeyi Öğrenebilirsin) kampanyasını Türkiye’de de başlattı. “Her Şeyi Öğrenebilirsin” tanıtım videosunda kampanyanın ilham aldığı değerler çarpıcı şekilde vurgulanırken, kampanya çerçevesinde, “Her insan öğrenebilir. Kim olursan ol, nerede olursan ol, tek bir şeyi bilmelisin: Her şeyi öğrenebilirsin!” sloganı ile ülkemizde de toplumsal farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Eğitimde fırsat eşitliği felsefesi ile yola çıkan, dünyanın en büyük online eğitim platformu Khan Academy, sanal ortama sivil bir katkı olarak sunduğu “Her Şeyi Öğrenebilirsin” kampanyası ile her insanın öğrenebileceğinin altını çizerken, zekânın doğuştan, genetik faktörlerle belirlendiği yönündeki yargıları yıkıp gelişme odaklı bir zihniyeti teşvik ediyor. Khan Academy’nin kurucusu Salman Khan bu konudaki düşüncesini, “Öğrenme konusuna olan bakışımız, öğrettiğimiz her şeyden çok daha önemli. Eğer toplum olarak öğrenirken çabalamamız gerektiğini kabullenirsek, insanlığın potansiyeli uçsuz bucaksız bir hal alacaktır” cümleleriyle özetliyor ve herkesi öğrenmeye davet ediyor.  www.herseyiogrenebilirsin.org
Kaynak:http://www.khanacademy.org.tr/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir