Liseler 3 yıl mı oluyor?

Yeni eğitim modelinin açıklanmasının ardından akıllara takılan bir nokta olmuştu. Liseler 3 yıl mı olacaktı yoksa 4 yıl olarak devam mı edecekti?
Haberimizde konunun detaylarını sizlerle paylaşıyoruz…

Lise öğrencilerinin ve liseye gidecek öğrencilerin velilerle birlikte en çok merak ettiği konulardan biri de liselerin 3 yıla düşürülüp düşürülmeyeceği hususu. MEB vizyon belgesinde yer alması beklenen bu konuya ilişkin sitemize yoğun bir şekilde sorular geliyor. Sorularda liseler 3 yıl mı oldu, lise öğretim süresi üç yıla mı düştü? gibi sorular yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı vizyon belgesini 15 Ekim´de açıklayacağını ilan etmişti. Ancak daha sonra revizyone giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın da katılacağı bir törenle, 23 Ekim 2018 tarihinde MEB 2023 Vizyon Belgesi´nin açıklanacağı duyurldı. Peki bu vizyon belgesinde liseler kaç yıl olacak.

Şunu belirtelim liseler şu anda 4 yıl. Bu konuda bir değişiklik yok. Ancak vizyon belgesi ile ilgili haberlerde yer alan husus şöyle:

Bakan Ziya Selçuk´un bu soruları aydınlatacak olan görüşleri:

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitim kademelerine ilişkin açıklamalar yaptı. Olması gerekeni anlatan Selçuk´un önümüzdeki dönemde bu projesini uygulamaya koyması bekleniyor. İşte Selçuk´un uygulamayı düşündüğü ilk, orta ve lise ile birlikte okul öncesi eğitim kademelerine ilişkin açıklaması:

Zorunlu eğitim süresi 13 yıl olmalı. Bu süre 1 yıl okul öncesi, 5 yıl ilkokul, 1 yıl ortaokula bağlı İngilizce hazırlık, 3 yıl ortaokul ve 3+1 yıl lise olmalı.

HER ÖĞRENCİ 4 YIL LİSE EĞİTİMİ ALMAMALI
Her öğrencinin bireysel ilerlemesi, akademik gelişimi ve kariyer planlaması birbirinden farklı olduğundan her öğrenci 4 yıllık lise eğitimi almak zorunda değil. Yükseköğretime devam etmeyi düşünmeyen öğrenciler ile 4 yıllık lisans programına devam etmeyi düşünmeyen öğrenciler daha kısa süre içerisinde lise eğitimlerini tamamlayabilmeli.

LİSEDE KİM 4 YIL OKUMALI?
Anadolu Liselerinde okumakta olan ve 4 yıllık lisans programlarına devam edecek öğrenciler için eğitim süresi 4 yıldır. Yükseköğretime devam etmeyi düşünmeyen öğrenciler ile 4 yıllık lisans programı devam etmeyecek Anadolu Liselerindeki öğrenciler için lise 3 yıldır ve zorunludur. Bilim Liselerinde, eğitim süresi 4 yıldır.
Kaynak:http://mev66.meb.k12.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir