MEB’DEN SOSYAL PAYLAŞIM DÜZELTMESİ !!!

safe_imageMilli Eğitim Bakanlığı (MEB), geçtiğimiz günlerde il ve ilçe müdürlüklerine gönderdiği resmi yazıyla öğretmenler tarafından çekilen öğrencilerin ses, video ve resim gibi materyallerin paylaşımıyla ilgili personellerin bilinçlendirilmesini istemiş, böyle bir paylaşımın yapılmasına yasaklama getirmişti. Bununla ilgili yeni bir gelişme yaşanarak yayınlanan yeni yazıda bazı tereddütlere değinilerek, bu paylaşımların nasıl olmasının gerektiğine dair açıklama yapılmış durumdadır. Yapılan bu resmi yazıda paylaşımlarla ilgili bazı şüpheli durumlar yaşandığını ve bu durumların açıklığa kavuşturulması için, öğretmenlerin çektikleri materyalleri öğrencilerden izin alarak resmi okul ve kurum sayfalarında paylaşabileceği belirtilmiştir.

 

Bu açıklamanın ardından yazının yayınlandığı andan beri bu duruma oldukça çok dikkat eden öğretmenler, gerçekten faydalı olduğunu düşündüğü ve örnek bir çalışmayı, öğrencinin başarısını ve benzer olumlu sonuç yansıtan ses ve görüntüleri öğrencilerden izin alarak resmi sayfalardan yapılabilecektir. Böylece materyallerle ilgili yapılan ve her geçen gün sosyal medyada artan, öğrencinin içinde bulunduğu çeşitli görüntülerin izinsiz bir şekilde paylaşılması ve dağıtılması yasaklanmış oldu.

 

Asıl Amaç Öğrencinin Bu Durumdan Etkilenmesi

 

Yapılan bu paylaşımlara getirilen kısıtlamanın asıl amacı, MEB tarafından yapılan açıklamadan da anlaşıldığı üzere, öğrencilerin psikolojik olarak etkilenebileceği düşüncesidir. Artık öğrencilerden izin almadan yapılacak paylaşımlar ve dağıtımlar birer suç sayılacaktır. Bu duruma velilerden de destek gelmiş, çocuklarının içinde bulunduğu bazı özel durumların paylaşılmasının zaten yanlış ve etik olmadığını vurgulamışlardır. Bazı rehber öğretmenler ise yaptıkları açıklamadan öğretmenlerimiz iyi niyetleriyle bu paylaşımları yaparken farkında olmadan istenmeyen durumlara yol açabiliyorlar dediler. Ayrıca bu yasağın doğru bir karar olduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin özellikle o çağlarda, kendinden habersiz içinde bulunduğu durumun çekilip daha sonra sosyal medya ve diğer kanallar vasıtasıyla dağıtılmasının, öğrencinin büyük bir çöküntü yaşamasına sebebiyet sağlamayacak etkenler arasında bulunduğunu belirttiler.

 

Bir çok kişi tarafından desteklenen bu yeni kısıtlama ile birlikte, MEB tekrar sınırları belirlemiş ve sadece izin alınarak resmi sayfalara yüklenebileceğini belirtmiştir. Bundan sonraki süreçlerde öğretmenlerin bu duruma daha dikkat etmeleri ve öğrencilerden izin alarak paylaşım yapmaları gerekecektir.
safe_image

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir