Nöbetçi Kütüphane | Midnight Library

Nöbetçi Kütüphane Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programının dokuzuncu sezonunun 10’uncu Fark Yaratan’ı, okur katılımına açık yeni bir kütüphane modeli sunan Nöbetçi Kütüphane oldu.

Hayatımızdan giderek çıkmakta olan kütüphaneleri yeniden canlandırmak ve alternatif bir sosyal yaşam alanı yaratmak için, Adana’da yeni nesil bir kütüphane kuruldu. Adı Nöbetçi Kütüphane. Nöbetçi Kütüphane, sadece gündüzleri değil geceleri de okurlarına hizmet veriyor. İki şubesi bulunan Kütüphane’yi 2015 yılından itibaren, her yıl ortalama 65.000 okur ziyaret ediyor.

Geleneksel kütüphanelerin aksine Nöbetçi Kütüphane’de, okurlar arası etkileşimi desteklemek için ses yapmak da serbest. Okurların çoğu, zaman içinde Kütüphane’nin gönüllüsü oluyor ve toplumsal fayda sağlayacak projelerini burada gerçekleştirebiliyor. Kütüphane okurların önerileriyle şekillenen, eğitimlerden konserlere, şiir okumalarından söyleşilere kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Nöbetçi Kütüphane, Cemil Sobacı’nın yenilikçi ve okur katılımına açık bir kütüphane fikriyle ortaya çıktı. Etkileşime, yeni fikirlere ve dayanışmaya açık, alternatif bir buluşma mekanı sağladı. Hem kütüphanecilik dünyasında hem de binlerce okurun hayatında kocaman bir fark yarattı.

——————————————————————–

Midnight Library The 10th Changemaker of the 9th season of the Sabancı Foundation Turkey’s Changemakers Program is Nöbetçi Kütüphane (Midnight Library) which provides a new model of library open to reader’s participation. A new generation library was founded in Adana to reanimate the libraries which are considered as outdated and to create an alternative social living space. It is called Midnight Library.

Midnight Library provides service to readers not only during daytime but also at night. Almost 65,000 readers per year have visited the two branches of the Library since 2015. Contrary to traditional libraries, it is permitted to make noise in the Midnight Library to support interaction between readers. Most of the readers become a volunteer of the Library and undertake projects for social good. The Library hosts several activities such as training, concert, poetry reading and panel that are shaped by the suggestions of readers.

Midnight Library was founded by Cemil Sobacı with the dream of an innovative library open to reader’s participation. It provided an alternative meeting space which is open to interaction, new opinions and solidarity. It created a huge difference both in the world of librarianship and the life of thousands of readers.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.