Rahat Olun, Burçlar Değişmedi!

Çok uzun yıllardır, periyodik aralıklarla gazetelerde, sosyal medyada ısıtılıp ısıtılıp önümüze getirilen bir başlık var: “Flaş, flaş, flaş… Dünyanın yörüngesel salınımı değiştiği için burçların tarihi de değişti, artık Koç değil Boğa’sınız! Astrolojik dengeler yıkıldı! Yanlış bilgilendirilmişiz!”

Sonra doğal olarak astrolojiyle ilgilenenler ve sevenler arasında küçük bir panik havası başlıyor. “Acaba gerçekten değişti mi?” “Ben Boğa’yım, İkizler olmak istemiyorum” “40 yıllık Yay burcuyum, asla Oğlak olamam” diye serzenişler her yerden yükseliyor.

O zaman bir flaş haber de bizden gelsin: Panik yok! Burçlarınız değişmedi.

İlk olarak; sanki NASA işi gücü yokmuş da her sene burç tarihlerinin değiştiğini açıklamayı kendine misyon edinmiş gibi bir hava oluştu. Oysa NASA’nın bu konuyla ilgili açıklaması son olarak Eylül 2016’da yapıldı. NASA’nın açıklaması “dünyanın yörüngesel salınım değişti, bu yüzden gökyüzündeki takım yıldızların da pozisyonları değişti” yönündeydi. Zaman zaman bazı astronomlar da bu konuyu gündeme taşıyorlar ancak genelde hep yıllardır tekrarlanan cümleler önümüze hiç değiştirilmeden sunuluyor.

Eminiz ki, NASA’ya konu hakkında soru sorabilseydik, onlar da bizimle “Astronomi” ve “Astroloji”nin aynı şeyler olmadığı konusunda hem fikir olurlardı.

Milattan sonra ikinci yüzyılda yaşamış olan ünlü matematikçi ve o zaman sık sık olduğu gibi hem astronom hem de astrolog olarak tanınan Ptolemy, dünyanın eksenindeki ya da takımyıldızlardaki değişikliklerden etkilenmeyen sabit bir sistem olan tropikal yani mevsimsel Zodyak’ı yarattı.

Ptolemy, burçlar için de takımyıldızların isimlerini kullandığı için, burçlar devamlı –yanlış bir şekilde- takımyıldızlarla ilişkilendirilir ve bu yüzden de takımyıldızlar hareket ettikçe hep bu tarih karmaşası yaşanır. Burçlar, isimlerini takımyıldızlardan almışlardır evet, ancak onlara bağlı değildirler. Bir doğum haritası doğum anında gökyüzünün, bulunduğumuz coğrafi konuma göre 360 derecelik görüntüsüdür. Burçlar da bu daireyi oluşturan 12 adet 30 derecelik parçalarıdır. Batı astrolojisi, takım yıldızların hareketini izlemektense, bizim dünyadan bakış açımızla Güneş’in bu 30 derecelik alanlarda ilerlemesini takip eder.

Tropik Zodyak sabittir ve yukarıda da belirttiğimiz gibi bahsedilen eksen değişikliklerinden etkilenmez. Astrolojik döngüler, mevsim döngüleri ile eş zamanlı hareket eder. Yani zamanı bölümler. 1 yılda 12 ay ve dolayısıyla da 12 adet burç vardır. Zodyak her sene, Güneş’in 21 Mart’ta bahar ekinoksunda konuşlanmasıyla başlar.

Birkaç senede bir de on üçüncü burç olduğu iddia edilen Ophiuchus takım yıldızı da mutlaka ortaya atılır. Yeni bir takım yıldız keşfedilmiş ve bu yüzden astrolojik dengeler de tamamen değişmiş gibi lanse edilir. Oysa Ophiuchus, astrologlar tarafından yüz yıllardır bilinen bir takımyıldızdır. Ancak, başta da bahsettiğimiz gibi burçlar ve takım yıldızlar aynı şeyler değildir. Burçların tarihi ve varlıkları, takımyıldızlara göre belirlenmez.

Yani özetle, hepimiz rahat bir nefes alabiliriz. Koç’sanız Boğa olmadınız, Kova iseniz bu haberlerden sonra birdenbire Balık olarak uyanmayacaksınız. Hepimiz doğduğumuz anda, Güneşimiz hangi 30 derecelik burç alanından geçiyorsa, o burca aitiz.
Kaynak:www.askmoyra.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir