Yazmayı (Writing) Nasıl Geliştirirsiniz?

Değerli arkadaşlar;

Birçoğunuzun özellikle sınavlarda ve ödevlerde ‘Writing’ kısmında sıkıntı yaşadığını biliyorum.
Hayatta birçok konuda olduğu gibi bu soruna karşı da çözüm bulmak istiyor ancak bu yönde bir strateji izlemek istemiyoruz.

Yazma konusundaki eksiklerimizi giderebilmek için ilk takip etmemiz gereken yol, dil öğrenmedeki beceri alanlarına saygı duymak ve belli bir sırayı takip etmektir. Unutmayalım ki; iyi bir dinleyici olmadan iyi bir konuşmacı, iyi bir okuyucu olmadan da iyi bir yazıcı/yazar olamayız. Burada bahsetmiş olduğum okuyuculuk ‘hedef dilde ve kapsamlı’ (extensive) bir okumadır. Hedef dilde okuma alışkanlığınızı geliştirdikçe, farklı cümle tipleri ve anlatım tarzlarıyla karşılaşarak kendi yazım becerinizi de geliştirmiş olursunuz.

Aşağıda İngilizce yazma becerimizi daha ileri seviyeye taşıyacak bazı önemli noktaları derleyip sizlerle paylaştım.
Lütfen bu noktaları dikkatle okuyup, sizi başarıya ulaştıracak kendi yol haritanızı şekillendirin.

B2

 

 

4 ÖNEMLİ ADIM

Yazı yazabilmenin ayrı bir büyüsü olduğunu düşünüyor olmakta haksız sayılmazsınız. Yetenek mutlaka gerekiyor fakat kapasitenizi zorlayarak ve çok fazla okuyarak yazı yazma konusunda başarılı olmamanız için bir sebep bulunmuyor. Yani, işe kütüphanenize İngilizce kitaplar ekleyerek başlayın. Etkisini kısa sürede görecesiniz.

1- Tüm yazdıklarınızı aynı yerde tutun

Kendinize ait bir defterin olması büyük önem taşıyor. Özellikle aklınıza gelen her şeyi o deftere İngilizce olarak kaydetmeniz, gün geçtikte yaşadığınız gelişimi takip etmenizi sağlayacak. Geri dönüp baktığınızda artılarınızı ve eksilerinizi kendiniz keşfedebilirsiniz.

 

2- Gözlerinizi konuşturun

Konu bulmakta zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Bu sorundan kurtulmak için oldukça başarılı bir yöntem bulunuyor. The Book Thief filminde geçen bir diyalog bu konuda aydınlatıcı bir rol üstleniyor;

Max: Bana günü tarif edebilir misin? Dışarısı nasıl?
Liesel: Bulutlu.
Max: Hayır, hayır! Kelimeler sana ait olsun. Eğer gözlerin konuşabilseydi ne söylerlerdi?
Liesel: Solgun bir gün? Her şey bir bulutun arkasında sıkışmış ve güneş, güneş gibi görünmüyor.
Max: Ne gibi görünüyor?
Liesel: Gümüş bir istiridye gibi.
Max: Teşekkürler, gördüm!

 

3- Farklı zamanlarda gezin

Yazdığınız bir şeyi farklı tense’lerle tekrar yazmayı deneyin. Böylece tense konusunda da yazma konusunda da oldukça etkili bir yönteme sahip olursunuz. Bir şeyi yazarak anlamak çok daha kolay olduğu için kelime ezberleriniz daha kolay bir hal alacak, gramer kurallarına da kendinizi daha alışık hissedeceksiniz.

 

4- Film, dizileri unutmayın!

İngilizce film veya dizi izlemek birçok konuda İngilizcenizin gelişmesini sağlıyor. İzlediğiniz şeyi kağıda dökerek alıştırmalarınıza renk katabilirsiniz. Filmi veya diziyi izlememiş birine anlatır gibi yazarsanız, hem eğlenir hem de writing için eğlenceli bir alıştırma yöntemi geliştirirsiniz.

Bu bölümde sunulan bilgiler http://www.ihistanbul.com.tr/ uzantılı kaynaktan alınmıştır.

 


YAZMAYA BAŞLADIM, NASIL GELİŞTİREBİLİRİM?

İngilizce yazı yazmak — wiriting — pek çok öğrenci için zorlu bir süreç. Haliyle writing nasıl geliştirilir sorusu da pek çok öğrencinin aklını kurcalayan bir soru. Writing konuşmadan sonra öğrencileri en çok zorlayan beceri. Dil öğrenenler için okuma ve dinleme gibi anlama temelli becerileri geliştirmek, yazma ya da konuşma gibi üretim temelli becerileri kazanmaktan daha hızlı ve kolay oluyor.

Her ne kadar writing becerilerini geliştirmek zor desem de 9 ay gibi bir sürede Boğaziçinden hazırlık öğrencilerimizin bunu başardığına defalarca şahit oldum. Yani İngilizce yazı yazmak her ne kadar zor görünse de programlı ve disiplinli bir çalışmayla writing becerilerinizi ilerletip düzgün yazılar yazmanız mümkün. Peki writing becerinizi geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

Writing üst seviye bir beceri, bu üst seviye becerinin iyi işleyebilmesi için önce alt seviye becerilerin oturtulması gerekiyor. Tabiri caizse kat atmadan önce temellerin sağlam olduğundan emin olmanız lazım.

 

İngilizce dilbilgisini öğrenmek

İlk önce temel İngilizce dilbilgisine — gramer — hakim olmanız gerekiyor. Bu konuyu halletmek önemli ama lütfen tüm hayatınızı gramer çalışarak, tüm detayları öğrenerek harcamayın. Orta halli bir gramer kitabını anlayarak bitirseniz kafi. Dilbilgisinde en çok işinize yarayacak konulardan birisi conjunctions yani bağlaçlar — bağlaçlar yazının iskeletini oluşturur.

İngilizce kelime bilgisini geliştirmek

İkinci adım kelime dağarcığınızı geliştirmek. Kelime bilmeden, gramerin size pek bir faydası olmaz. Kelime dağarcığınızı geliştirirken İngilizce kelimeleri nasıl öğreneceğinizi bilmeniz gerekir. Sadece Türkçe karşılıkları yazmakla kelime öğrenilmez. Dahası kelime öğrenmek aslında sadece kelime öğrenmek demek değil, kelimelerin kullanıldığı ifadeleri ve sık sık geçen kelime gruplarını da öğrenmeniz gerekir. En basitinden “hata yapmak” ifadesini İngilizce söylemek istiyorsanız, ayrı ayrı “hata=mistake”, “yapmak=do, make” şeklinde bilmenizin size çok bir faydası yok. Öğrenmeniz gereken ifade “to make a mistake” yani “hata yapmak” ifadesidir. Make ile mistake kelimelerinin beraber kullanıldığını öğrenmezseniz tutup “do a mistake” dersiniz ve hataya düşersiniz, bunun gibi tonla örnek saymak mümkün.

İngilizce okumak, okumak, okumak

Nasıl çiçeğin suya ihtiyacı varsa writingin de readinge ihtiyacı var. Yani girdi olmadan çıktı pek mümkün değil. İyi yazan, dili zengin olan insanlar genelde bol bol okuyan, farklı alanlarda bilgi sahibi olan kişilerdir. Yazma becerinizi beslemek ve kelime dağarcığınızı güçlendirmek için haberden sanata pek çok konuda yazı okumayı ihmal etmeyin. Bu yazılardan öğrendiğiniz, hoşunuza giden kelime ve ifadeleri yazılarınıza aktarın.

İngilizce paragraf yazmak

Koca koca kompozisyonlar yazmadan önce edindiğiniz gramer ve kelime bilgisini küçük paragraflar yazıp test etmeli ve pratiğe dökmelisiniz. Bunun için çeşitli kompozisyon konuları üzerine bir paragraflık görüş yazıları yazabilirsiniz. Mesela teknolojinin zararları üzerine bir paragraf yazın ya da bir başka paragrafta sporun insan sağlığına katkısından bahsedin. Yazdığınız bu paragraflarda dilbilgisi ve kelime bilgisi adına bildiklerinizi entegre etmeye ve bir bütün oluşturmaya çalışın.

İngilizce kompozisyon yazmak

İngilizce paragraflarınız belli bir yeterliliğe ulaştıktan sonraki adımınız, tam sayfa kompozisyonlar yazmaya başlamak. Burada amacınız, tutarlı ve düşünce akışı belli kompozisyonlar oluşturmak olmalı. Mesela okuduğunuz bir kitapla ilgili bir değerlendirme yazısı ya da tartışmalı bir konuyla ilgili görüşlerinizi belirten bir kompozisyon yazabilirsiniz. Başka bir alıştırma türü olarak da çeşitli konularda yazılmış kompozisyon örneklerini okuyup, onlardan esinlenip benzer yazılar yazabilirsiniz ya da aynı yazıyı kendi cümlelerinizle baştan yazmayı deneyebilirsiniz.

Yazdıklarınıza geribildirim alın

Etrafınızda writing becerileri iyi biri varsa ya düzenli olarak ya da zaman zaman yazdığınız yazılarla ilgili değerlendirme alın. Yazdıklarınızı kontrol ettirin. Böyle bir şeyi yazı yazma serüveninizin başlarında yapmak, belli hataların baştan kemikleşmesinin önüne geçip uzun vadede hayatınızı kolaylaştırır. Eğer sizin için önemli bir sınava (IELTS, TOEFL, İngilizce muafiyet, Proficiency) hazırlanıyorsanız ve etrafınızda bu konuda erişim sağlayabileceğiniz yetkin biri yoksa, profesyonel destek almayı düşünün.

Bu bölümde sunulan bilgiler http://huseyindemirtas.net/ uzantılı kaynaktan alınmıştır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir